Top

Simogatás közeli oroszlán csoportok, autóba beugráló kis majmok, visszapillantó tükröt megrágó hiéna és még számtalan felejthetetlen élmény a Krüger Nemzeti Parkban. Dr. Kása Gyula kalandos és izgalmas története folytatódik! 🙂

 

11. Mitől különlegesek és mások az Ön által szervezett túrák a Krüger Parkban vagy éppen Mozambikban?

Ha egyszer átmegy a mozambiki határon, ahol nekünk vízum kell, akkor meglátja azonnal, hogy oda, vezető nélkül kissé nehéz eljutni, de én úgy tudom, hogy a Krüger Parkra is én vagyok az egyetlen magyarul beszélő, hivatalosan regisztrált és engedélyezett vezető. Tehát nem olyan, aki azt mondja, hogy tud túrát vezetni, hanem olyan, akinek papírja is van erről. Ráadásul a Krüger Park nem ad komissziót, tehát az utazási irodák nem nagyon szerveznek oda utakat, mert nem tudnak levágni belőle semmit. Ha valaki a Krüger Parkba szakértőt keres, talán én vagyok az első, akit érdemes keresni, de el lehet menni csak autóbérléssel is a Parkba, persze akkor nem kap a turista semmilyen szakértői segítséget, nem tudja, hogy mit lát sok esetben, vagy, hogy hol vannak az állatok.

Mozambik elhanyagolt rész, nehéz is odajutni. Mintegy 2700-2800 km az óceánpart, nagyon gyönyörű, elhagyatott. Nem hiszem, hogy sok helyen lehet még zavartalanul kilométereket sétálni az óceán parton, ezen kívül biztonságos is, ha tudjuk, hogy mely részére kell menni. Én oda viszem a vendégeimet, ahová mással nem tudna menni. Most van olyan túrám például, hogy Mozambikba, Zimbabwéba, illetve a Krügerbe megyünk, 10 napos expedíciós szafarira. Nem hiszem, hogy ezt otthon így meg tudnák szervezni.

 

12. Mozambikba is szervez szafarit, mégpedig óceáni szafarit. Ezek szerint szívesen űz vízi sportokat is, vagy csak szeretné megmutatni a magyar turistáknak az Indiai-óceán ezen gyönyörű, még nem zsúfolt partszakaszát?

Mind kettő igaz. Búvárkodom, voltak is többször búvár vendégeim, és ilyenkor én is elmegyek velük búvárkodni. Az is benne van, hogy tudjak olyat mutatni, ahová amúgy nem lehet elmenni, vagy nem egyszerű, mert például 4 kerék meghajtás kell, vagy az út nagy része mély homokos. Mindig azt mondom az érdeklődőimnek, hogy beszéljenek korábbi vendégeimmel, hogy elhiggyék, az egyébként hihetetlennek tűnő történeteimet, mint például, hogy az oroszlánok 1-2 méterre vannak tőlünk.

 

13. Mozambik igazi paradicsomi helynek hangzik, trópusi búvárkodás, vad delfinekkel úszás a nyílt óceánon, mélytengeri horgászat, bálnás szafari, elefánt rezervátum látogatás, szörfözés, kite szörfözés… Nem csoda, ha Afrikába húz a szíve, és otthon érzi magát. Mert ennyi év után már otthon érzi magát Dél-Afrikában, ugye? Vagy olykor hazahúz a szíve Magyarországra, ahonnan indult?

Én itt házasodtam meg, itt telepedtem le, de rendszeresen megyek haza Magyarországra is. Habár édesanyám már meghalt, van néhány rokonom otthon, és barátokkal is szívesen találkozom. Egyelőre én itt nagyon jól érzem magam. Rengeteg hely van az afrikai kontinensen, amit meg szeretnék még látogatni.

 

14. Mi a legcsodálatosabb Önnek ott Dél-Afrikában? Mi az, ami újra, és újra lenyűgözi, valahányszor túrát vezet vagy a természetben jár?

Általában a természet, az időjárás is nagyon jó, de én szeretek emberekkel lenni, szeretek mesélni. Nagyjából tudom, hogy egy magyar embernek, mi az érdekes itt. Tehát nem kell felesleges kört futni, mint egy másik nációval. Azonos kulturális hátterünk miatt jobban tudom teljesíteni az elvárásokat, Dél-Afrikának azt az oldalát tudom mutatni, ami várhatóan őket jobban érdekli. Gyakorlatilag az tetszik, hogy az ország is szép, és azt is nagyon szeretem, amit csinálok.

15. Beszéli a helyi nyelvet vagy fontosabb/fontos nyelveket? Szükségesek a mindennapi boldoguláshoz, beolvadáshoz? A túravezető vizsgákhoz elegendő az angol nyelvismeret?

A helyi nyelvet nagyon keveset beszélem, ülj ide, ezt vagy azt csináld, ezeket tudom, de semmi többet. Angolul beszélek, kicsit portugálul is, ami Mozambikban a hivatalos nyelv, és valamennyi afrikaans tudásom is van, de egyik sem létfontosságú. Angolul kell jól beszélni, ami kell a túravezető vizsgához is. Ha azt kérdezik például, hogy milyen a szociális életük a termeszeknek, akkor ezt csak nagyon jó angol nyelvtudással lehet elmagyarázni.

 

16. Akinek ilyen érdekes és lenyűgöző munkája van, és ilyen csodálatos helyen él, az az ember hová megy nyaralni, már ha megy? Van olyan hely a világon, ahová szívesen utazna, vagy Önnek Dél-Afrika a végállomás, a hely, ahová megérkezett, és még nyaralni sem hagyná el?

Voltam több helyen Afrikában, Amerikában, Kanadában, Európában, Ázsiában nem, de Dél-Afrikában is van sok olyan hely, ahova el szeretnék még jutni. Patagónia – Argentínán vagy Chilén keresztül, Alaszka, vagy Kanada északi része, és Norvégia, Norvégia északi része, ezeken a helyeken nem voltam még, de el szeretnék jutni valamennyi helyre.

 

17. Már megvalósította minden gyermekkori álmát, vagy még maradt pár olyan terv, amit az elkövetkező években el szeretne érni?

Gyakorlatilag csak tökéletesíteni szeretném az utaztatást, szeretnék új utakat szervezni, minden 2-3 évben hozok új programokat. Jövőre lesz először olyan út, ahol sétálunk a Krüger Parkban két fegyveres vadőrrel, sátorral a hátunkon, és egyszerűen csak belemegyünk a vadonba úgy, hogy nem látunk kocsit, villanypóznát. 3 éjszakát 4 napot fogunk a vadak között sétálva eltölteni. Egyébként csak tökéletesíteni szeretném, amivel foglalkozom.

 

18. Van esetleg olyan túravezető/ökológus vagy zoológus példakép (magyar vagy nemzetközi), akivel szívesen menne egy közös túrára?

Itt, Dél-Afrikában van néhány ismerősöm, akiket nagyon tisztelek a tudásuk és az etikus munkájuk miatt. Fontos hangsúlyoznom, hogy a túráimon – hogy az aztán szafari vagy delfinekkel úszás, az mindegy – én nem vadászok, nem vezetek vadászatot. Minden túrám a legmagasabb etikai színvonalon történik és zajlik. Nem nyúlunk az állatokhoz, nem háborgatjuk őket.

A magyarok közül nagyon remélem, hogy egyszer sikerül Máté Bence fotográfust elcsalnom ide, egy általam szervezett túrára. Ha megvalósulna vele egy ilyen program és találkozó, az valószínűleg fotográfus túra lenne.

A Dr. Kása Gyulával készített interjú 1. és 2. része a következő linkeken olvasható:

  1. rész
  2. rész

Dr. Kása Gyula weboldala további információkkal és fotókkal szolgál az érdeklődők számára.

(A felhasznált fotók Dr. Kása Gyula vezette túrák alkalmával készültek. A fotókat a résztvevők készítették, további felhasználásuk nem engedélyezett.)