Top

Milyen az élet Fokvárosban? Miért lesz ott valakiből idegenvezető magyarként? Milyen érzés a dél-afrikai borvidékeket bejárni, vagy a saját lakása ablakából az Oroszlánfej-hegyre és a Tábla-hegyre látni minden nap? Ezekről és más érdekes kérdésekről beszélgetek Sasvári Nórával, aki 2015 óta él Fokvárosban, és egy ideje már idegenvezetőként várja elsősorban a magyar turistákat, hogy megmutathassa nekik Dél-Afrikát, az ő Dél-Afrikáját!

 

  1. Aki követi a közösségi oldaladat – Irány fokföld / Explore the Tip of Africa – láthatja, hogy jártál és kedveled a Karoo sivatagot, hogy bejártad a Garden Route panoráma útvonalat, és a fokföldi borvidékeket. Mi a kedvenc helyed Dél-Afrikában?

Ez talán a legnehezebb kérdés, amit eddig feltettél. A kedvenc hely az, ahova sokszor visszatérek? Vagy lehet olyan is, ahol csak egyszer jártam, de elvarázsolt?

A férjem mindig valami varázslatos helyre visz el, hogy megmutassa az ő Dél-Afrikáját. De ő biztos azt mondaná, hogy a kedvenc fokvárosi helyem az a Lion’s Head, azaz Oroszlánfej-hegy, ahova, ha tehetem úgy kéthetente egyszer felmászok. A Tábla-hegy mellett szintén ikonikus alakja a városnak, de ide csak önerőből juthatsz fel, nincs felvonó, hanem körbe-körbe tekereg az út felfelé a hegyen a tetejéig, ami mintegy 669 méteren van. Csodálatos onnan a kilátás a városra, a Tábla-hegyre és az Atlanti-óceánra is. És amilyen szerencsés vagyok a lakásunkból is rálátok, több tucat képem van róla. Leginkább kora reggel szeretek menni, hogy a napfelkelte a hegyen érjen, az annyira feltöltő élmény! Erről még egy mese is született a testvérem gyerekeinek, akik már alig várják, hogy végre együtt másszunk az Oroszlánfej-hegyre fel!

 

 

  1. Mi volt az eddigi leglenyűgözőbb élményed Fokvárosban/Dél-Afrikában?

Nagyon sok lenyűgöző élményem volt, nem is tudom, mit említsek így hirtelen. A legutóbbi lenyűgöző élményem pont a karantén előtt ért, az egyik vendégemék a város legszebb és legújabb szállodájában szálltak meg, ami lent van a kikötőben, és egy siló épületből lett átalakítva, ami részben egy luxus szálloda, részben pedig az ZEITZ Afrikai Kortárs Művészeti Központ. A múzeumban többször jártam, már csak maga az épület valami csoda, ahogy átalakították, és jártam már korábban a szálloda tetőteraszi bárjában is, de a vendégeimnek köszönhetően kaptunk egy tárlatvezetést az épületben, a lakosztályokon át, amire mindig is vágytam, hogy belülről csodálhassam meg ezt az ízléses luxust! A kikötőre és a Tábla-hegyre nyíló pazar látvány mellett elképesztően stílusos és egyedi szobákat, lakosztályokat találtam, amik nem voltak hivalkodóak, csak kellemesen lazulósan hívogatóak, igazi kompozíciók, és ami még nagyon fontos számomra, helyi művészek jól kiválasztott művei díszítették a falakat. A dél-afrikai művészet és belső-építészet nagyon progresszív, jól reflektál és kiválóan kombinálja a régit és a modernt – bárhová mész, a legegyszerűbb szállásoktól a luxusig, mindig van egy kis finesse!

 

A természetbeni leglenyűgözőbb élményem – a Tábla-hegy mindennapi látványa mellett – a Tejút fényei, a Dél Keresztje vagy az Orion csillagkép. Hogy mindezt lásd, ahhoz a legjobb, ha elhagyod a város fényeit, kiülsz a sátrad elé, a szállásod teraszára sötétben, és felnézel az égboltra, ennél nincs csodálatosabb a világon! Ha mindent csillagot élesen szeretnél látni, akkor menj el a déli félteke legnagyobb csillagvizsgálójába, ami természetesen Dél-Afrikában van, egy Sutherland nevű kisvárosban, Fokvárostól kb 350 km-re. Ott van a legkevesebb felhős és esős nap, így szinte biztos, hogy szabad szemmel is könnyen láthatod a csillagokat. Ami nekem az éjjeli hideg ellenére is óriási élmény volt az az éjszakai csillagnézés távcsövön át a Tejutat elhagyva távoli galaxisokba! Ne hagyjátok ki!

 

  1. Az idegenvezetés mellett mivel foglalkozol még kint?

Interkulturális coachként és tanácsadóként is dolgozom, részt veszek különböző projektek kidolgozásában és megvalósításában. Nyitott vagyok az ilyen megkeresésekre, ugyanis nagyon érdekel a különböző szervezetek, csoportok működésének megsegítése, az együtt gondolkodás arról, hogyan tudnak jobbá válni. Vágyom olykor arra, hogy újra csapatban dolgozzam, ezért is igyekszem úgy építeni az utazási bizniszem, hogy legyenek állandó partnereim, fuvarozóim, és más magyar nyelvű kapcsolataim.

 

Emellett például most a járvány alatt újra tanítottam angolt magyar és kétnyelvű baráti gyerekeknek, amit nagyon élveztem. Szeretek gyerekkel foglalkozni, ezért is dolgozom önkéntesként is egy olvasás-írás készséget fejlesztő programban, Shine – Literacy programme, ahol hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozunk hetente kétszer. Mesét olvasok nekik, gyakoroljuk az olvasást, írást játékos módon, de azért azt tudni kell rólam, hogy a tanulásban nem ismerek tréfát, így tanulunk rendesen! Aztán persze jöhet a móka kacagás, leginkább azon, hogyan ejtem ki a xhosa szavakat. Lényegesen gyengébben, mint ők a magyarokat!

 

Ezenkívül van még két önkéntes projektem, az egyikre különösen büszke vagyok, ez a 1001 dél-afrikai történet, ami egy történetmesélős program, ahova havi rendszerességgel hívunk meg vendégeket, akik mesélnek az életükről, a közösségért tett erőfeszítésükről, s arról ők hogyan tesznek hozzá egy sokszínűbb, élhetőbb Dél-Afrika létrehozásához. Ezeket a beszélgetéseket rögzítjük, és felkerül a közösségi média csatornákra. Nagyon inspirálóak, én rengeteget tanulok belőlük, ráadásul egy-egy történet igazán kalandos, vagy olykor nagyon megható, ha belehallgatnátok, keressétek a 1001 South African Stories-t a közösségi csatornákon!

 

  1. Van tudomásod aktív magyar közösségről Dél-Afrikában/Fokvárosban?

Sajnos a fokvárosi magyar közösség nem élvez kiemelkedő figyelmet a magyar diplomácia részéről, van itt egy konzulátusi épület, amit a V4 országok működtetnek, s van úgy 4-6 hetente konzuli óra, de közösségépítés az elmúlt 10 évben nem volt. Johannesburg és környéke, valamint Durban ilyen szempontból szerencsésebb, oda irányult figyelem az elmúlt években is. A Dél-Afrikai Magyar Szövetség Johannesburgban található, ők elég aktívak, van magyar ház és a kapcsolatuk is jó a konzulátussal, de hát ők kb 1500 km távolságra vannak innen.
Jó lenne, ha lenne újra aktív konzulátus Fokvárosban, remélem, egyszer megkeresnek, hogy csináljam meg, milyen klassz lenne egy magyar – dél-afrikai összművészeti, tudományi és alkotói ház!

 

  1. Mit szeretsz a legjobban Fokvárosban és a dél-afrikai életedben?

A szabadságot, a végtelenséget, a hegyeket és a tengert, bár az úszásra itt nem alkalmas, mert hideg! Szeretem, hogy itt kissé lelassult az életem, jobban jelen tudok lenni benne, és hogy használhatom azt a hihetetlen jó tulajdonságomat, hogy egyszerre vagyok belül és kívülálló, és hogy a dolgok mindig ráérnek még egy kicsit, hiszen a világvégén nem sietünk sehova sem!

 

Hátra van még 5 kérdés és válasz a beszélgetésünkből, melyek érintik Fokváros közlekedését, Dél-Afrika számos borvidékét és tippeket kapunk, hol a legszebbek a naplementék, napfelkelték.

Folytatás a beszélgetés befejező részéhez itt olvasható! 

 

Ha lemaradtál a Nórával készült beszélgetés első részéről, itt olvashatod el az első 5 kérdést és választ!